ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI!

Mans ķermenis

Jūsu ķermeni pēc grūtniecības skars fiziskas un emocionālas pārmaiņas, jo tas pielāgosies jaunās māmiņas lomai.

Mazulis ir klāt!

Kaut arī daudzi cilvēki nebūs pamanījuši Jūsu pārmaiņas, lai atgūtu formu, būs nepieciešami pāris mēneši.

Jūs novērosiet ķermeņa fiziskas pārmaiņas, jo tas centīsies atgūties no grūtniecības un sagatavosies mazuļa barošanai ar krūti.

Mum and baby

Dzemdes saraušanās

Jūsu dzemde ir bijusi izstiepta, tāpēc tas prasīs vairākas nedēļas, lai tā atgūtu savu formu. Pastāv iespēja, ka kontrakciju laikā Jūs variet sajust krampjveida sāpes.

Asiņošana

2-4 nedēļas pēc dzemdībām Jūs variet novērot asiņošanu, taču tā nav cikla asiņošana. Tas ir atkarīgs no tā, kā notikušas dzemdības - dabīgā ceļā vai ķeizargriezienā. 12-24 stundas pēc dzemdībām asiņošana var būt diezgan smaga, taču tā pakāpeniski samazinās.

Menstruālais cikls, iespējams, pat neatjaunosies, kamēr Jūs barosiet bērnu ar krūti. Ja Jūs nebarojiet bērnu ar krūti, cikla atsākšanās iespējama pēc 4 nedēļām.

Hemoroīdi

Hemoroīdi pēc dzemdībām ir bieži sastopami, taču tie izzūd dažu dienu laikā. Izvairieties no aizcietējumiem, uzturā lietojot daudz šķiedrvielām bagātus produktus, tādus kā augļi, dārzeņi un pilngraudu produkti, un dzeriet pietiekoši daudz ūdens. Nepieciešamības gadījumā konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu lietošanu, lai atvieglotu simptomus.

Turpiniet izpildīt vingrojumus mazā iegurņa muskulatūras nostiprināšanai katru dienu.

Vāja mazā iegurņa muskulatūra

Jūsu mazā iegurņa muskulatūra ir piedzīvojusi smagas pārmaiņas pēdējo mēnešu laikā un tā var būt kļuvusi vājāka. Turpiniet izpildīt vingrojumus mazā iegurņa muskulatūras nostiprināšanai katru dienu.

Piens

Jau dažas dienas pēc dzemdībām no Jūsu krūtīm sāks izdalīties piens, kas satur nepieciešamos proteīnus, barības vielas un antivielas. Krūts piens parasti veidojas 2-3 dienu laikā pēc dzemdībām. Pirmajā nedēļā piena daudzums būs aptuveni 300-500 ml dienā, kas palielināsies līdz 600-700 ml dienā, atkarībā no Jūsu mazuļa vajadzībām.

Barošana ar krūti

Veselības aprūpes speciālisti iesaka mazuli barot ar krūti. Tas sniegs vairākas priekšrocības gan Jums, gan Jūsu mazulim.

Svarīgi: Krūts piens ir pats labākais mazulim. Pirms citu līdzekļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai kādu citu veselības aprūpes speciālistu.

Barošana ar krūti ir priekšrocība Jums, jo:

  • palīdz uzturēt saikni ar mazuli;
  • palīdz atjaunot un atgūt ķermeņa formu pēc grūtniecības;
  • palīdz Jums atpūsties brīžos, kad barojiet mazuli.

Barošana ar krūti ir priekšrocība Jūsu mazulim, jo:

  • satur nepieciešamās barības vielas, kas vajadzīgas mazuļa augšanai un attīstībai;
  • pasargā mazuli no vairākām slimībām;
  • lēts un ērts barošanas veids.

Breastfeeding

Mazuļa barošana ar krūti ir ieteicama vismaz pirmajos 6 mēnešos pēc dzemdībām. Tomēr, tas ir Jūsu lēmums, kas ir jāpieņem Jums, ņemot vērā gan Jūsu pieņēmumus, gan ārsta ieteikumus.

Pēc 4 nedēļām jābūt izstrādātam barošanas grafikam, kas palīdzēs Jums plānot laiku un ievērot regularitāti.

Barošanas plāns

Katram mazulim ir atšķirīgs barošanas laiks, tāpēc Jums ir jāatrod sev piemērotais. Pirmajās nedēļās, var nākties mazuli barot 8-12 reizes diennaktī. Ja barojiet mazuli ar pudelīti, tad tas būs daudz retāk - aptuveni 8 reizes diennaktī.

Aptuveni pēc 4 nedēļām jābūt izstrādātam barošanas grafikam, kas palīdzēs Jums plānot laiku un ievērot regularitāti.

Ja Jūs barojiet bērnu ar krūti, tas var aizņemt laiku, līdz atradīsiet pareizo barošanas metodi. Ja Jums ir grūtības, vaicājiet vecmātei vai ārstam par metodēm bērna barošanai ar krūti.

Ja Jūs nebarojiet bērnu ar krūti, krūts pienu variet atsūkt, izmantojot speciālas ierīces, pienu uzglabājot vēlākai lietošanai.

Dzimumattiecību atgriešanās

Tas ir normāli, ja Jūs neesiet gatava seksam nedēļu vai mēnesi pēc dzemdībām. Jūsu fiziskās formas atgūšana var prasīt laiku un Jums var būt nogurums, neradot vēlmi tuvībai. Ja Jūs esiet gatava tuvībai, Jūs variet to darīt, tiklīdz pārtraucas asiņošana. Ja Jums ir uzliktas šuves, var paiet ilgāks laiks.

Atbilstošas kontracepcijas metodes izvēle ir būtiska, lai izvairītos no jaunas grūtniecības iestāšanās

Ir maldinoši domāt, ka krūts barošanas laikā nevar iestāties grūtniecība. Dažām sievietēm var novērot ovulāciju. Konsultējieties ar ārstu par Jums piemērotāko kontracepcijas metodi.

Rūpējieties par savu emocionālo labsajūtu

Tas ir normāli, ja 3-4 dienas pēc dzemdībām jūtaties noskumusi un esiet raudulīga. Var šķist, ka hormonu svārstības un nogurums ir sazvērējušies pret Jums! Tomēr, ja sajūtas pastiprinās un Jums ir grūtības tās kontrolēt, konsultējieties ar ārstu vai vecmāti.

Vairāki padomi par jaunās māmiņas lomu

Vai Jums ir sajūta, ka pēc grūtniecības labāk izjūtat savu ķermeni? Vai Jūs vēlaties uzzināt, kas vēl Jūs sagaida pirmajos mēnešos jaunās māmiņas lomā? Apmeklējiet mūsu mājaslapas sadaļu par uzturu, kur atradīsiet dzīvesveida un uztura padomus, lai varētu pilnvērtīgi izbaudīt vecāku lomu.