ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI!

Uzturs

Labi sabalansēts uzturs sniegs Jums nepieciešamās barības vielas, kas nodrošinās Jums ne tikai veselību un vitalitāti, bet arī palīdzēs plānot mazuļa ieņemšanu.

Ir svarīgi, ka sievietes, kuras cenšas palikt stāvoklī, ievēro veselīgu, labi sabalansētu uztura režīmu un paaugstinātas nepieciešamības situācijā lieto vitamīnus, minerālvielas un mikroelementus katru dienu, kas paredzēti lietošanai pirms grūtniecības, kā, piemēram, elevit® Pronatal. Tas palīdzēs nodrošināt organismu ar nepieciešamajām uzturvielām, kas nepieciešamas grūtniecības laikā.

Uzturvielu uzņemšana tikai ar ierasto uzturu var būt nesabalansēta

Pat tad, ja Jums ir vislabākie nodomi, var būt grūti sabalansēt visas uzturvielas to paaugstinātas nepieciešamības dēļ grūtniecības laikā, ievērojot tikai diētu. Piemēram, lai sasniegtu minerālvielu un mikroelementu ieteicamās devas grūtniecības laikā tikai ar uzturu, Jums būtu nepieciešams katru dienu lietot šādus produktus*:

 1. Folskābe: aptuveni 700 g vārītu spinātu vai 15 maizes šķēles;
 2. Dzelzs: aptuveni 900 g sarkanās gaļas vai 250 g vistu aknas.

* Aprēķināts, pamatojoties uz pārtikas standartiem Austrālijā, Jaunzēlandē (Food Standarts Australia, New Zealand, NUTTAB 2010).

Multivitamīnu un minerālvielu preparāti, kā, piemēram, elevit® Pronatal, ir radīti, lai novērstu vai koriģētu veselības traucējumus, kas saistīti ar vitamīnu un minerālvielu nesabalansētību vai nepietiekamību uzturā  grūtniecības un krūts barošanas laikā.

Uzturs auglības veicināšanai

Veselīgs un sabalansēts uzturs gan Jums, gan Jūsu partnerim var palielināt izredzes mazuļa ieņemšanai un palīdzēt nodrošināt veselīgu grūtniecību.

Lady cooking

Uztura plāns Jums

 1. Enerģētiskās vajadzības grūtniecības laikā palielinās tikai par 10–15%, savukārt mikrouzturvielu vajadzības var pieaugt ievērojami vairāk. Svarīgi uzņemt pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu, pievēršot uzmanību veselīgu produktu izvēlei;
 2. Jāievēro regulāras ēdienreizes, kas nozīmē vienmērīgi sadalītas ēšanas reizes dienas laikā, bet maltīšu skaits var individuāli variēt;
 3. Olbaltumvielu daudzums nedaudz jāpalielina;
 4. Jāuzņem pietiekami kalcija dienā, vēlams ar uzturu (pienu un piena produktiem);
 5. Pamata minerālvielas un vitamīni pēc iespējas jācenšas uzņemt ar pilnvērtīgu uzturu;
 6. Uzturā regulāri jābūt iekļautiem dārzeņiem, augļiem, pilngraudu produktiem, piena produktiem ar samazinātu tauku saturu, liesai gaļai, treknām zivīm. Jāseko, lai uzturā būtu daudz augu valsts produktu un mērenā daudzumā — dzīvnieku valsts produkti;
 7. Jāuzņem pietiekams ūdens daudzums;
 8. Produktus, kas satur daudz piesātināto tauku, saldumus un uzkodas ar augstu kalorāžu pieļaujams lietot retos gadījumos nelielā daudzumā;
 9. Izvēloties jodēto sāli, jāievēro mērenība, lai nepārsniegtu 5g dienā.
 10. Visiem tiek rekomendēta papildus folskābes lietošana. Konsultējieties ar ārstu par tās uzņemšanu un par papildus nepieciešamību uzņemt D vitamīnu ziemas periodā, nepieciešamo papildus joda daudzumu un iespējamu papildus dzelzs saturošu preparātu lietošanu.

Uztura plāns Jūsu partnerim

 1. Uzņemiet papildus A un D vitamīnu, kas Jums palīdzēs veicināt seksuālo vēlmi un novērsīs impotenci. Tas arī veicinās ķermeņa metabolisma procesus, tādējādi sniedzot vairāk enerģijas.
 2. Lietojiet pēc iespējas vairāk bioloģisku pārtiku. Pesticīdi var ietekmēt hormonu līmeni un spermas produkciju.

Savam ikdienas uztura plānam Jūs variet pievienot ingveru, austeres un tumšo šokolādi, kas veicinās seksualitāti un palīdzēs saglabāt labu garastāvokli!

Veselīgas diētas pamats

Veselīga uztura plāns sastāv no dažādām uzturvielām sabalansētā daudzumā.  Augļa attīstība ir atkarīga no uzturvielām grūtniecības laikā, tajā skaitā visiem mikroelementiem, kas atrodas mātes asinīs.Ļoti svarīgs aspekts plānojot grūtniecību ir sākotnējs normāls ķermeņa masas indeks (ĶMI). ĶMI aprēķināšanas formula ir ĶMI = svars (kg) : augums (m)2. Normāls ķermeņa masas indeks ir robežās no 18,5-24,9 kg/m2 . Nepietiekams ĶMI ir zem 18,5 kg/m2, savukārt par aptaukošanos runā, ja ĶMI ir lielāks par 30 kg/m2. Ieteicamais svara pieaugums grūtniecības laikā sievietei ar normālu svaru ir 10-16 kg robežās.

Pilnvērtīgs sabalansēts uzturs nozīmē:

 • uzturā jābūt iekļautām visām produktu grupām;
 • katrā produktu grupā jāizvēlas veselīgi produkti;
 • jābūt dažādībai katrā produktu grupā;
 • priekšroku jādod sezonas augļiem, ogām un dārzeņiem;
 • priekšroka dodama vietējiem produktiem, īpaši dārzeņiem un augļiem;
 • ieteicamie produkti jālieto atbilstošā daudzumā, kas ir nosakāms individuāli katram cilvēkam atkarībā no viņa ķermeņa masas, fiziskās aktivitātes un iespējamajām vielmaiņas problēmām.

Produkti, kas satur taukus, sāli un cukuru, nav vēlami mūsu organismam, ja tiek lietoti pārāk daudz. Lai samazinātu to saturu Jūsu uztura plānā, iesaka tā vietā lietot nepiesātinātās taukskābes. Svarīgi lietot labās taukskābes jeb omega–3 taukskābes. Galvenie omega–3 avoti uzturā ir treknas zivis, piemēram, lasis, forele, siļķe, sardīnes, ķilavas.

Uzturā svarīgs ir ūdens. Izdzeriet vismaz 2 litrus ūdens dienā.

Iesakām ievērot šos dažus vienkāršos padomus pirms plānojat grūtniecību:

 1. Nelietojiet alkoholu plānojot grūtniecību, grūtniecības un krūts barošanas laikā.
 2.  Būtiska nozīme ir uztura drošuma jautājumi. Ļoti svarīgi ievērot visus higiēnas pasākumus gatavojot ēst, kā arī pievērst uzmanību olu, gaļas un zivju termiskajai apstrādei.
 3. Pievērsiet uzmanību jūras produktiem. Dažām zivīm var būt paaugstināts merkūrija daudzums.
 4. Samaziniet uzņemtā kofeīna daudzumu. Uzturā ieteicams nepārsniegt 200 mg kofeīna dienā. Kofeīna daudzums ēdienos un dzērienos variē, bet var norādīt dažus piemērus. Divās tasēs kafijas (espresso), tāpat 4 nelielās melnās vai zaļās tējas krūzēs ir 200 mg kofeīna. Neaizmirstiet par kofeīna saturu šokolādē, tējā, dažos bezalkoholiskajos un enerģijas dzērienos.
Grūtniecības laikā pieaug organisma nepieciešamība pēc vitamīniem un minerālvielām, kas ir būtiski vesela mazuļa attīstībai.

Food platter

Grūtniecības laikā pieaug nepieciešamība pēc barības vielām

Ir 3 dažādi iemesli, kāpēc ir nepieciešams lietot multivitamīnus un minerālvielas saturošus preparātus, kā elevit® Pronatal, plānojot grūtniecību:

 1. Grūtniecība ir viens no uzturvielu ziņā prasīgākajiem Jūsu dzīves periodiem. Grūtniecības laikā nepieciešamība pēc barības vielām pieaug par 10-15%. Folskābe ir viens no mikroelementiem, kas noteikti jāuzņem papildus  jau plānojot grūtniecību.
 1. Pirmās grūtniecības nedēļas ir viskritiskākais laiks mazuļa attīstībai. Šajā laikā attīstās nervu sistēmas aizmetņi, kas veido galvas un muguras smadzenes. Bieži vien Jūs uzzināt par grūtniecību tikai tad, kad tā jau ir iestājusies. Lai būtu droša, ka Jūsu mazulis saņem nepieciešamās uzturvielas jau pirmajās grūtniecības nedēļās, lietojiet eleveit® Pronatal nekavējoties, vislabāk jau plānojot grūtniecību.
 2. Jūsu organismam Tas var aizņemt laiku, lai nodrošinātos ar nepieciešamajām uzturvielām to paaugstinātas nepieciešamības gadījumos, kas ir arī grūtniecības laikā. elevit® Pronatal ir izstrādāts, lai nodrošinātu jauno māmiņu un augošā mazuļa attīstību ar nepieciešamajām uzturvielām to paaugstinātas nepieciešamības dēļ. Lietojiet elevit® Pronatal plānojot grūtniecību, grūtniecības un krūts barošanas laikā.

Galvenie vitamīni un minerālvielas, kas ir būtiski mazuļa attīstībā, ir folskābe un dzelzs, arī jods.

Folskābe

Pirmajās grūtniecības nedēļās, kad bieži vien sieviete nemaz nezina par grūtniecības iestāšanos, ir sākusies nervu caurulītes attīstība vai slēgšanās. Nervu caurulīte veido galvas un muguras smadzenes, kas ir centrālās nervu sistēmas pamats. Uzņemtais folskābes daudzums var spēlēt svarīgu lomu nervu caurulītes veidošanas procesā. Folskābe, kas ir folātu atvasinājums, ir klīniski pierādīta nozīme nervu caurulītes defekta attīstības riska samazināšanai. Tāpēc ir īpaši svarīgi uzturā lietot multivitamīnu un minerālvielas saturošus preparātus, kas satur folskābi, piemēram, elevit® Pronatal, plānojot grūtniecību, grūtniecības un krūts barošanas laikā. elevit® Pronatal satur 800 mikrogramus folskābes.

Dzelzs

Nepietiekoša dzelzs uzņemšana var veicināt ovulācijas traucējumus, tādējādi kavējot mazuļa ieņemšanu. Dzelzs loma pieaug grūtniecības laikā, īpaši otrajā grūtniecības pusē, kad palielinās nepieciešamo asiņu daudzums. Dzelzs veicina mazuļa attīstību, tādēļ tā uzņemšana ir īpaši nepieciešama. elevit® Pronatal satur 60 mg dzelzs.

Vienmēr ir jākonsultējas ar ārstu par vajadzīgo papildus dzelzs preparātu lietošanu un jāinformē kādu “grūtnieču”vitamīnu kompleksu lietojat, lai aprēķinātu vai vēl nepieciešama dzelzs papildus deva tieši Jums. Vienmēr konsultējieties ar ārstu vai Jums nav nepieciešami vēl papildus vitamīni vai mikroelementi.

elevit® Pronatal nesatur jodu.

elevit® Pronatal sastāvā ir folskābe un dzelzs

elevit® Pronatal sniedz atbalstu Jums plānojot grūtniecību

elevit® Pronatal ir speciāli izstrādāts preparāts sievietēm, kuras plāno grūtniecību, kā arī grūtniecības un krūts barošanas laikā. Sastāvā esošā folskābe ir klīniski pierādīta nervu caurulītes attīstības riska samazināšanā. Savukārt, dzelzs palīdz novērst dzelzs trūkumu. elevit® Pronatal sastāvā ir folskābe un dzelzs, kas palīdz nodrošināt vesela bērna attīstību.
elevit® Pronatal lieto 1 reizi dienā nesasmalcinātā veidā, uzdzerot glāzi ūdens, vēlams kopā ar ēdienu. Sāciet elevit® Pronatal vienu mēnesi pirms plānotās grūtniecības sākuma. Turpiniet lietošanu visu grūtniecības un krūts barošanas laiku.
Vienmēr izlasiet lietošanas instrukciju, vai Jums nav iemesli, kādēļ lietošana Jums būtu nevēlama.
elevit® Pronatal nesatur jodu.

Jums var būt nepieciešams veikt arī pārmaiņas dzīvesveidā

Ievērojot sabalansētu uzturu un uzņemot nepieciešamās uzturvielas, Jums arī ir jāizvērtē savs dzīvesveids, piemēram, fiziskā aktivitāte. Lai nodrošinātu veselīgu grūtniecību, veiciet, ja nepieciešams, pārmaiņas arī dzīvesveidā.