Māmiņa un bērns
Papildu ēdināšanas uzsākšana
Šis raksts var palīdzēt rast atbildes uz šādiem jautājumiem:
Kad bērnam vajadzētu sākt piebarošanu?
Kurus pārtikas produktus bērnam dod kā pirmos?
Pret kuriem pārtikas produktiem manam bērnam var būt alerģija?
Esiet gatava, ka juceklis būs lielāks. Ja jūsu bērns ir 4-6 mēnešus vecs, ir laiks sākt piebarošanu. Iespējams, šajā vecumā jūsu bērns spēj sēdēt vertikāli bez būtiskas palīdzības un, iespējams, pats diezgan labi spēj noturēt savu kaklu un galvu.
Arī jūsu mazuļa gremošanas sistēma ir pietiekami nobridusi, lai tiktu galā ar cietu ēdienu un, iespējams, bērns ir sācis izrādīt interesi par ēdienu, kad redz jūs ēdam.
Svarīgi zināt, ka barošana ar mātes pienu vai piena maisījumiem, uzsākot piebarošanu, ir jāturpina barošana ar mātes piena vai piena maisījumiem un tai jāpaliek par bērna galveno šķidruma avotu līdz 12 mēnešu vecumam. Citu šķidrumu lietošanu ieteicams sākt pēc šādas shēmas:
6 mēnešu vecumā: var piedāvāt vārītu atdzesētu ūdeni no tasītes.
9 mēnešu vecumā: var piedāvāt govs pienu kopā ar nelielu daudzumu graudaugu, taču tas nedrīkst būt galvenais piena avots.
12 mēnešu vecumā: barošanu ar krūti vai ar piena maisījumiem drīkst turpināt, bet govs pienu tagad var izmantot kā galveno piena avotu.
Pienu ar samazinātu tauku saturu bērniem līdz 2 gadu vecumam nav ieteicams dot.
Uzziniet vairāk par šādu tēmu:
Daudzi vecāki kā pirmo papildu ēdienu izvēlas dot bērnam mātes pienu vai piena maisījumus un ar dzelzi bagātinātus rīsu ēdienus. Pazīstamā piena garša palīdzēs mazulim pierast pie jaunās savādās konsistences. Šāda veida graudaugi var būt pieejami aptiekā vai lielveikala bērnu pārtikas nodaļā.
Smalki sasmalcināti vai biezeņa veidā pagatavoti augļi un dārzeņi ir lieliski piemēroti mazam bērnam. Nepievienojiet cukuru, sāli vai garšvielas – pagaršojiet un jūs jutīsiet, ka biezeņa veidā sagatavoti dārzeņi, piemēram, burkāni, un tādi augļi kā bumbieris ir ar spēcīgu garšu. Skatīties, vai, nogaršojot kaut ko jaunu, mazuļa seja saviebjas apjukumā vai atplaukst apmierinājumā, ir brīnišķīga pieredze.
Nedodiet bērnam cietus augļu vai dārzeņu gabaliņus un neatstājiet bērnu ēšanas laikā bez uzraudzības
Neraizējieties, ja bērns pirmo cieto pārtiku atgrūž vai šķietami no mutes izstumj vairāk nekā ir norijis. Mazulim jauna pieredze ir ne tikai garša, viņam arī jāiemācās, kā lietot mēli, lai noturētu ēdienu mutē.
No aptuveni astoņu mēnešu vecuma bērns var sākt ēst pats. Pirkstiņēdiens, piemēram, mīksti banāna vai melones gabaliņi, mīksti izvārīti makaroni, tostermaizes strēmelītes vai bērnu krekeri, ir lieliski piemērots, lai mazulis pats varētu izmēģināt jaunas lietas.
Nedodiet bērnam cietus augļu vai dārzeņu gabaliņus, popkornu, riekstus vai citus cietus pārtikas produktus un neatstājiet bērnu ēšanas laikā bez uzraudzības, jo ir iespējama aizrīšanās.
Pētījumi liecina, ka jo agrāk bērnam tiek uzsākta noteiktu pārtikas produktu došana, jo mazāka iespējamība, ka pret tiem veidosies alerģija. Cieti vārītu olu un zemesriekstu (parasti zemesriekstu sviesta veidā) lietošanu bērna uzturā sāciet līdz 12 mēnešu vecumam.
Citi pārtikas produkti, kuri tiek uzskatīti par augsta riska alergēniem:
- zivis;
- vēžveidīgie;
- sezams;
- kvieši;
- piena produkti, piemēram, govs piens.
Jaunu pārtikas produktu bērnam pirmo reizi ieteicams dot dienas laikā, lai jūs varētu redzēt, vai rodas kāda reakcija.
Ja bērnam sākas reakcija, piemēram, izsitumi, lūpu pietūkums, apgrūtināta elpošana vai vemšana, pārtrauciet barošanu un vērsieties pēc medicīniskas palīdzības. Ja reakcija izskatās smaga vai dzīvībai bīstama, zvaniet pa tālruņa numuru 112.